KRAKÓW

Aktywne Boże Narodzenie w Krakowie

Boże Narodzenie to czas, który spędzamy zazwyczaj w gronie najbliższych przy świątecznym stole. Warto jednak też wyjść się z domu – Co robić? Gdzie się wybrać? Sprawdź nasze propozycje.

We wtorek, 26 grudnia, od godziny 14.00, będzie można uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu, w ramach targów bożonarodzeniowych przy pomniku Adama Mickiewicza. To dopiero jednak początek świątecznych atrakcji. W ramach targów przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Najbarwniejszym elementem będzie korowód kolędników. Zaplanowano również pokaz „Dziadów polskich”, inspirowanych dramatem Mickiewicza. Natomiast w Celestacie trwa wystawa pokonkursowa szopek. Rzemiosło to wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wystawę na ul. Lubicz 16 można oglądać do 25 lutego.

Jak co roku w okresie świątecznym, rodzina Malików – twórców krakowskich szopek, zaprasza we wtorek, 26 grudnia o godz. 18.00 do Celestatu na przedstawienie jasełkowe. Tradycyjna szopka rodziny Malików to kukiełkowe przedstawienie grane w szopce wykonanej na konkurs przez Annę i Rozalię Malik. Szopka ta została zakupiona przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Przedstawienie adresowane jest szczególnie do rodzin z dziećmi, ale zapraszamy wszystkich, dla których ważne jest przypomnienie dawnych tradycji.

Święta Bożego Narodzenia w Krakowie trudno sobie wyobrazić bez tradycyjnej żywej szopki. W Wigilię plac przy ul. Franciszkańskiej 4 znów zamieni się w krakowskie Betlejem. Przez całe święta będzie można zobaczyć żywe zwierzęta otoczone postaciami Świętej Rodziny, a także wziąć udział w kolędowaniu i obejrzeć jasełka.

Ślizgawka przy Nowohuckim Centrum Kultury to aktywna propozycja spędzenia wolnego czasu. Mobilne lodowisko o powierzchni 800 m2 będzie czynne 24 grudnia, w godz. 9.00 – 13.45 i 26 grudnia, w godz. 9.00 – 23.00.