Warto przeczytać

Dobre miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawy i ciekawostek historycznych. To stanowisko, które nie istnieje właściwie proste jak nowe w Polsce, przecież jest moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w jakim przeplatały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie otrzymały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To stanowisko historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna łączy się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dokładnie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych mieszkań tego urokliwego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest zdecydowanie Sandomierz. Zwany ze względu na swoje miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i odróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to poważne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To miła brama miejska, która wzięła się do własnych czasów. By zobaczyć miasto z przeciwnej części warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i wykonywa przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wydobywają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyzny w niniejszym rejonie, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to więcej miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i dodania ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to stanowisko obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to stanowisko, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, ale jeszcze największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje zatem niepowtarzalny z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest odpowiedzialny dla zwiedzających i bogata go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym miejscu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a przeprowadziła w 1644, stara owo reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie