AKTUALNOŚCI

Jak zbudować historię kredytową?

Historia kredytowa to bardzo ważna kwestia, która w nagłych przypadkach może nam znacznie uprościć życie. W jaki sposób zbudować dobrą historię kredytową? O jakich sprawach należy pamiętać?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest historia kredytowa. Pod tym hasłem ukrywa się nasza historia wiążąca się z zaciąganiem pożyczek oraz zaciąganiem innych zobowiązań finansowych. Wszystko to łącznie pisze naszą przeszłość finansową w BIK, a po pewnym czasie staje się główną informacją do oceniania naszej wiarygodności w chwili zaciągania kolejnych pożyczek. Jeżeli mamy zamiar składać w przyszłości wniosek o kredyt, musimy zadbać o to, by nasza przeszłość kredytowa była możliwie jak najlepsza. To ona stanie się potwierdzeniem naszej wiarygodności. W jaki sposób dbać o taką przeszłość?

Pozytywna historia kredytowa to przeszłość, w której znajdzie się kilka spłaconych już kredytów lub garść wiadomości odnośnie zakupów na raty spłaconych w wyznaczonym terminie. W sytuacji osób, które mogą się pochwalić taką przeszłością finansową, szansa na pozyskanie kredytu bankowego znacznie się zwiększa. W gorszej sytuacji są te osoby, które mają czystą historię kredytową. W ich sytuacji głównym problemem staje się brak wiadomości, na podstawie których bank mógłby dokonać oceny wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. W najgorszej sytuacji są te osoby, które brały już dawniej pożyczki, jednak z różnych względów nie dawały rady ze spłatą na czas.

Takie osoby są dla banków mało wiarygodne, przez co praktycznie tracą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt.
zobacz porady prawne