Turystyka Zachodniopomorskie

W poprzednich dwóch dekadach wyraźnie zamieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się wiele więcej zwolenników turystyki aktywnej, którzy wchodzą miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal zajmują się wielkim powodzeniem, ale wynika to więcej jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy choćby na Suwalszczyźnie czy w przestrzeniach Mrągowa. Wzrosła też ilość osób szukających mniej znanych osobliwości, ukrytych w odleglejszych zakątkach Polski.

Turystyka Zachodniopomorskie

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursu było przeprowadzenie go mniej zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedne otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze znajdują się i interesujące zabytki.

Szlak wynosi około 1800 km i podnosi się w Elblągu. Wiedzie wtedy na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i wielkimi mostami w Stańczykach.

Dalej są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy i estetyczne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Przystępując do Białegostoku sama z jego nitek idzie w zakresie Łomży. Dużo na ulicy przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Zachodniopomorskie

Co kilkadziesiąt kilometrów na toru Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie wyłącznie wzdłuż granicy

Nie wyłącznie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Często są więc po prostu granice województw, gdzie nie zlokalizujemy na ogół wielkich miast. Przykładami może istnieć Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do mieszkań mniej zatłoczonych, a za to bardzo malowniczych zaliczyć można Kaszuby i okolice północnej Odry.

Większość z nas wybierając się w góry ma na rzeczy Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o znacznie dużo piękne są Sudety. Bieszczady i nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez pełen rok liczą na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych domów na Torze Orlich Gniazd, mający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co chwila kilkanaście, choćby w Ojcowie lub Pilicy.

Turystyka Zachodniopomorskie

Warto ale chorować na wycieczce powiedzenie, że „pod latarnią jest przeważnie najciemniej” i wybrać się czasem w ziemie wielkich metropolii. Tam też mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Zachodniopomorskie

Zachęcamy do odwiedzin serwisu cieszącego się inwestowaniem w okolicę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych