AKTUALNOŚCI

Jak inwestować w ropę naftową?

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zabukowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze dodatkowo jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim więcej możesz przeczytać w współczesnym materiale), a jeszcze o potężnych, kontrolowanych także przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco i drugich koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne byli także dalej są najwięksi gracze na rynku czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy przeprowadzali się spośród ostatniego sektorze dodatkowo ich Standard Oil, które zostało rozłożone na drobniejsze firmy, wśród których stanowi więcej Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (jednak te trzy to końce są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (jednakże ich rozwój został zahamowany z drugich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, albo w teraźniejszym czasie Azerbejdżan i dużo nowych. Bycie tak silnych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą żyć więcej inwestorzy indywidualni. Tak nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, ale mogą pracować spekulując na tymże sektora za pomocą różnego rodzaju instrumentów finansowych.

Praktycznie nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w fizyczną ropę naftową, tak jak choćby w przypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest za tania w sądzie do indywidualnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej przechowywać. Ceny ropy naftowej w głównym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub nieco dużo dolara za litr paliwa. To znaczy, iż w przypadku wzrostu wartości paliwa (na ważnym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za każdy miany litr paliwa, lub w przypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu i oferty kupna i sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak niskich kwotach). To szkoli, że wkładanie w fizyczną ropę naftową z tematu widzenia inwestora samego jest trudne, a nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, toż dodatkowo tak inwestycja taka byłaby wyłącznie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych połączonych z ropą naftową – z uwagą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Podział i charaktery ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to plan ze względu na ciężar. Wyróżnia się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny wybierana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową kwalifikuje się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyk siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyk siarki powyżej pół procenta.

Ze względu na zawartość parafiny zaleca się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich wiąże w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na zawartość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie ciągnie się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najprostsze na zbytach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana oraz jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budów siarki na etapie 0,24% – stanowi obecne ropa bardzo doskonałej klasie, z której uzyskuje się najznaczniejszą dawkę benzyn i oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych umieszczonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która tłoczona jest do naszych rafinerii z rosyjskich gazociągów, wybierających się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest obecne ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody i zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z serii średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkiem spośród najczęstszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów finansowych jest zbyt jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których więcej możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo długą wartością inwestowania w ETF-y z prezentacją na rynek ropy naftowej jest łatwo nieograniczona płynność, gdyż są one wymieniane na najdłuższych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy użyć z dźwigni finansowej, co umożliwia na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest drogę korzystania tylko na wzrostach (chyba, iż będziemy wymieniać swoją funkcję ze zwykłych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to natomiast będzie wymagać ogromniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Potrzebnych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y dostarczane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna jednak wziąć spośród ostatniego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo naszych domów maklerskich – dobrą propozycją pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy wstęp do samego z najpełniejszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i opcje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można także wykorzystać kontrakty terminowe oraz drogi na czarne złoto. Nie stanowi obecne inny instrument, którego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Potrzebnych w Stolicy, choćbyśmy bardzo pożądali je znaleźć. Na wesele giełda więc nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede każdym nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można zyskać na innych giełdach, również za pośrednictwem naszych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub czy w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby osiągnąć dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w kolekcji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych wpływających na polskim rynku, jednak ważna je pozwalać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy zawsze pamiętać, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą kwotą za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a także stosują one przed inwestorem o wiele wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze samym rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo modne i wcale proste w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których więcej możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których ceną bazową jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Że stanowi obecne najpopularniejsza, najsilniejsza i indywidualna z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form gry na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są i bardzo niewielkie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na polskim rynku nawet 1:33). W związki CFD na czarne złoto można inwestować z taką tąż łatwością gdy w waluty, kontrakty na części, czy metale szlachetne. Warto ale być na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji poleceń są znacznie zróżnicowane, oraz w kontrakcie spośród ostatnim przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest udanym instrumentem do czystej gry w złym czy średnim terminie, tylko z gwarancją nie do wieloletniego kierowania swojego pieniądza.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy zdrowe i coraz to czystsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz każdego innego, co podgrzewa atmosferę i czym oddychamy w prawdziwszych miastach), a ponadto postęp na rynku pojazdów elektrycznych zaś (w mojej opinii) kojarząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż wszyscy martwili się, że ropa się zrobi oraz będzie problem, a teraz okazuje się, że ropa dobrze się nie kończy, lecz jej czas jako wysoce. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to rzeczywiście spekulacyjna przesada, to zawsze kierunek kroku jest równoznaczny spośród ostatnim, co liczy ten zbyt że również w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To tył tego artykułu, a dopiero początek Twojej sprawy z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze wiemy, kiedy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najefektywniejszy forma, aby sprawdzić zdobytą informację w działalności.

Zobacz również Oil Profit