AKTUALNOŚCIAktulności

Marek Niedźwiecki pozwał Polskie Radio, chce przeprosin i 30 tys. zł na rzecz lekarzy

Dziennikarz muzyczny Marek Niedźwiecki zgodnie z zapowiedzią złożył pozew przeciw Polskiemu Radiu, jego prezesowi Agnieszce Kamińskiej i byłemu dyrektorowi Trójki Tomaszowi Kowalczewskiemu. Za sugestie, jakoby zmanipulował wyniki Listy Przebojów Trójki chce przeprosin i po 10 tys. zł wpłaty na fundację wspierającą lekarzy.

Pozew w imieniu Marka Niedźwieckiego złożył w środę w Sądzie Okręgowym w Warszawie mecenas Maciej Ślusarek z kancelarii LSW. Niedźwiecki chce przeprosin od Polskiego Radia, prezes firmy Agnieszki Kamińskiej i byłego dyrektora Trójki Tomasza Kowalczewskiego za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez sugestie, jakoby dopuścił się manipulacji wynikami wydania Listy Przebojów Trójki z 15 maja br., w którym wygrała piosenka Kazika Staszewsiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. Marek Niedźwiecki domaga się publikacji przeprosin na antenie Trójki oraz w portalu internetowym Polskiego Radia oraz zapłaty przez pozwanych po 10 tys. zł na fundację wspierającą lekarzy. – Stawianie nieprawdziwych zarzutów i to wyłącznie dla usprawiedliwienia swoich działań cenzorskich musi spotkać się ze stanowczym działaniem. Czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy – stwierdził mecenas Ślusarek w oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl. Niedźwiecki posądzony o manipulacje wynikami Listy Przebojów Trójki Wydanie Listy Przebojów Trójki z 15 maja br. następnego dnia usunięto z portalu Polskiego Radia, a Tomasz Kowalczewski wydał dwa oświadczenia. – Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy – napisał 16 maja.

Następnego dnia stwierdził, że władze stacji są przekonane, że ręcznie zmanipulowano ostatnie wydanie Listy Przebojów. – Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym. Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki „Twój ból jest większy niż mój” na miejsce pierwsze – poinformował. W poniedziałek 17 maja Tomasz Kowalczewski, prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i wicedyrektor Trójki Mirosław Rogalski na konferencji prasowej szczegółowo opisali, na czym miało polegać zafałszowania wyników notowania Listy Przebojów Trójki. Zapowiedzieli też audyt jej wydań z ostatnich lat. Zupełnie inną wersję wydarzeń przedstawił pracujący przy Liście Przebojów dziennikarz Trójki Gil, zawieszony przez Kowalczewskiego w sobotę 16 maja. W liście otwartym do szefa stacji przypomniał, że dziennikarze pracujący przy liście od dawna zwracali uwagę, że internetowy system głosowania pozwala seryjnie oddawać głosy, z czym musieli walczyć dziennikarze opracowujący wyniki. Ujawnił, że Kowalczewski kilka godzin po notowaniu wygranym przez piosenkę Kazika do ówczesnego szefa muzycznego stacji Piotra Metza napisał SMS-a: „Piotrze, dopilnuj aby piosenka o której rozmawialiśmy nie była na Antenie”. Kilka dni później Metz pokazał ten SMS, informując o odejściu z Trójki.

Marek Niedźwiecki 16 maja zdecydował o odejściu z rozgłośni.

Przeprosiny od nowego szefa Trójki W drugiej połowie maja Tomasz Kowalczewski zrezygnował, a nowym dyrektorem Trójki został wieloletni dziennikarz tej stacji Kuba Strzyczkowski. 29 maja podczas specjalnej audycji o sytuacji w rozgłośni przeprosin Marka Niedźwieckiego za zarzuty pod jego adresem. – Jako dyrektor radiowej Trójki przepraszam pana Marka Niedźwieckiego za formułowanie przez dyrekcję pod jego adresem całkowicie nieuprawnionych i bezzasadnych zarzutów o rzekomych niewłaściwych działaniach przy Liście Przebojów Programu Trzeciego. Oświadczam, że żadnych takich niewłaściwych działań nie było i bardzo przepraszam pana Marka Niedźwieckiego za zaistniałą sytuację – stwierdził Strzyczkowski. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl zaznaczył, że nie ma wpływu na to, czy Niedźwieckiego przeproszą też Agnieszka Kamińska i Tomasz Kowalczewski. Mecenas Maciej Ślusarek przekazał nam wtedy, że przeprosiny Strzyczkowskiego nie zamykają sprawy. – Doceniamy przeprosiny ze strony Pana Kuby Strzyczkowskiego, w których potwierdza, że nie było żadnych niewłaściwych działań Pana Marka Niedźwieckiego przy Liście Przebojów Programu Trzeciego – to istotny gest – stwierdził prawnik – Oczekujemy jednak wciąż przeprosin ze strony Polskiego Radia, pana Tomasza Kowalczewskiego, Pani Agnieszki Kamińskiej oraz Telewizji Polskiej. To kwestia zasad – nie widzimy przestrzeni na to, by przechodzić do porządku dziennego nad celowym szkalowaniem i szerzeniem nieprawdziwych informacji. W przypadku braku reakcji ze strony wymienionych – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w najbliższym czasie złożymy pozew – czytamy w oświadczeniu prawnika – zapowiedział.

Według badania Radio Track od marca do maja br. Trójka miała 4,6 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,1 proc. rok wcześniej. Seria odejść z Trójki, część osób wróciła Po unieważnieniu notowania Listy Przebojów Trójki z 15 maja ze stacją rozstało się kilkanaście osób, m.in. dziennikarze muzyczni Hirek Wrona, Marcin Kydryński, Agnieszka Szydłowska, Piotr Kaczkowski i Piotr Stelmach, a także większość osób pracujących przy pasmach „Zapraszamy do Trójki”. Kubie Strzyczkowskiemu udało się namówić niektóre osoby do powrotu. Do Trójki wrócili już m.in. Mariusz Owczarek (został szefem redakcji muzycznej), Sylwia Hejj (szefuje publicystyce) i Ernest Zozuń (kieruje redakcją aktualności). Jest też z powrotem Piotr Metz (we wtorek zaczął nowy muzyczny cykl o Adele), a także Piotr Baron, który poprowadził w piątek muzyczną audycję zamiast Listy Przebojów Trójki. Można też ponownie słuchać audycji Katarzyny Stoparczyk.

Marcin Łukawski, Tomasz Rożek i wydawcy porannej audycji „Zapraszamy do Trójki” powrócili na antenę już pod koniec maja. W poniedziałek wrócił program Beaty Michniewicz „Salon polityczny Trójki”. Dziennikarka zakończyła zaplanowany wcześniej urlop. We wtorek słuchacze mogli znów usłyszeć poranne „Urywki z kalendarza” prowadzone przez Łukasza Błąda. Wrócił on do Trójki po niemal trzech tygodniach. – Tych powrotów będzie coraz więcej i więcej. Jutro rozmawiam z kilkoma osobami, mogę już powiedzieć, że finalizuję rozmowy z Anią Rusowicz. Zadzwoniła do mnie, rozmawiamy o jej koncercie w Trójce, który byłby nadawany także w streamingu, ale też o własnej audycji Ani. Na razie nic więcej nie zdradzę. Jestem dość uparty, ale i myślę pozytywie, mam wrażenie, że to myślenie udziela się załodze – mówi nam Kuba Strzyczkowski. Niedźwiecki w Trójce od początku Listy Przebojów Marek Niedźwiecki pracę w Polskim Radiu zaczął w 1978 roku. Początkowo był związany z Radiem Łódź, a wiosną 1982 roku przeszedł do Trójki. Od razu zaczął prowadzić uruchomioną wtedy Listę Przebojów. Lista początkowo była emitowana w soboty wieczorem, a w 1990 roku przeniesiono ją na piątki wieczorem. Niedźwiecki w Trójce prowadził też inne audycje muzyczne, m.in. „Markomanię”, „LP Trójka”, „W tonacji Trójki”, „Do południa” i „ABC Listy” „Pół perfekcyjnej płyty”, „Frutti di Marek”, „Chillout Cafe”. Wymyślił coroczne listy „Top wszech czasów” (emitowane 1 stycznia i w weekend majówkowy), serię płyt „Smooth Jazz Cafe” i wiele innych składanek muzycznych. W grudniu 2007 roku przeszedł do Radia Złote Przeboje (należącego do Agory), wrócił do Trójki w kwietniu 2010 roku. W zastępstwie Niedźwieckiego Listę Przebojów prowadził zazwyczaj Piotr Baron. W zeszły piątek wyemitowano zestawienie nr 1998 listy.

Jesienią 2016 roku Marek Niedźwiecki na swoim blogu skrytykował zmiany wprowadzane w radiowej Trójce po zmianach we władzach Polskiego Radia na początku 2016 roku. – Nigdy nie było tak źle na Myśliwieckiej. Jak grać, co mówić, co robić? Sam muszę się z tym wszystkim mierzyć – stwierdził. Marek Niedźwiecki współpracował też ze stacjami telewizyjnymi (m.in. TVP2, MTV Classic, Canal+) i tytułami prasowymi (m.in. „Tylko Rock”, „Playboyem”, „Machiną”), prowadził koncerty na festiwalu w Sopocie. Napisał trzy książki autobiograficzne i dwie monografie Listy Przebojów Trójki. W 1993 roku Niedźwiecki otrzymał Złoty Mikrofon, został też uhonorowany kilkoma odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania i animacji kultury, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło wirtualne media