Warto przeczytać

Dom z zamieszkałym poddaszem – na co zwrócić uwagę?

Chociaż dzisiaj domy z mieszkalnym poddaszem wydają się nam niemal oczywistością, to nie zawsze tak było. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu służyły one raczej jako miejsce do przechowywania i magazynowania niepotrzebnych rzeczy, na które nie było miejsca w domu.

Bardziej przypomniały strych, ze względu na brak dostępu do światła oraz zwyczajnie było tam mało przytulnie. W ostatnich latach zmieniło się to, a dzisiaj domy z zamieszkałym poddaszem to jeden z najpopularniejszych trendów wśród architektów. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się nowe domy na sprzedaż w Krakowie. Zainteresował Cię temat mieszkalnych poddaszy? Podpowiadamy w poniższym artykule, na co zwrócić uwagę.

Zalety posiadania domu z poddaszem

Domy jednorodzinne z poddaszem budzą duże zainteresowanie zarówno wśród inwestorów, jak i mieszkańców. Ich jedną z najważniejszych zalet jest bardzo praktyczny podział na strefy dzienne i nocne, które wypełniają przestrzeń w poszczególnych pomieszczeniach, zapewniając swobodę i wygodę, podczas użytkowania w domu. Warto dodać, że mniejsza powierzchnia zabudowy domu z mieszkalnym poddaszem oznacza, że projekty domów można realizować nawet na nieco mniejszych obszarach. A co najważniejsze, taka inwestycja jest zdecydowanie tańsza w budowie, jak i m.in. w ogrzewaniu. Tego rodzaju domy są zdecydowanie bardziej energooszczędne, ponieważ ogrzane powietrze na parterze unosi się ku górze, nie ucieka przez dach i podnosi dodatkowo temperaturę pomieszczeń znajdujących się właśnie na poddaszu. Kolejną zaletą jest funkcjonalny układ domu z mieszkalnym poddaszem, dzięki któremu bardzo łatwy jest dostęp np. do ogrodu z dowolnej części domu. Taki rodzaj nieruchomości jest wybierany szczególnie przez rodziny z dziećmi.

Charakterystyka domu z poddaszem

Domy z zamieszkałym poddaszem poszukiwane są przez osoby ceniące sobie głównie nieruchomości bez skosów. Tego rodzaju rozwiązania charakterystyczne są dla nowych domów na sprzedaż w Krakowie. Warto zwrócić uwagę na to, że większość takich inwestycji to duży obszar, który charakteryzuje się przestronnym salonem połączonym z jadalnią oraz kuchnią schowaną z przodu budynku. Na parterze wydzielone są pokoje, dedykowane na sypialnie, oraz pomieszczenia np. dla gości. Reszta przestrzeni, może być zagospodarowana oraz zaaranżowana na własną garderobę, bądź dodatkową pralnię. Ogromną zaletą takich domów są oświetlone duże okna, przez które wpada naturalne światło. Poddasze posiada z reguły taką samą wysokość jak piętra. Istnieje wiele sposób na aranżację takiego miejsca. Może być wykorzystane jako pokój np. dla nastolatka, gabinet czy pracownię artystyczną.

Materiał przygotowany przez portal RynekPierwotny.pl