Warto przeczytać

Konserwacja ciągnika przed zimą – o jakie części i elementy zadbać?

Zima to w większości gospodarstw rolnych czas, w którym prace w polu zostają wstrzymane. Nie oznacza to jednak, że jest to okres odpoczynku. Zimna jest również szczególnym czasem dla niejednego rolnika. Jest to bowiem moment, w który zadbać trzeba o właściwą konserwację ciągnika. Oznacza to przeprowadzenie niezbędnych napraw oraz wymianę tych części, które podczas sezonu uległy awarii.

Mycie ciągnika

Wszelkie prace konserwacyjne przed zimą zacząć trzeba przede wszystkim od dokładnego umycia ciągnika. Dokładność ma tu duże znaczenie. Ciągnik wyczyszczony powinien być ze wszelkich zabrudzeń. Część zewnętrzna to jednak oczywiście nie wszystko. Ważne jest, aby dokładnie wysprzątać także wnętrze ciągnika. Samo mycie i wysprzątanie jednak nie wystarczy. Pamiętać także trzeba o tym, aby uszczelki drzwi i okien wysmarować np. wazeliną. Dzięki temu zachowają one swoją sprawność po okresie zimowym.

Konserwacja

Przed zimną dokładnie skontrolowane muszą być również wszystkie części. Zacząć jednak trzeba od kontroli punktów smarnych w ciągniku. Szczególną uwagę zwrócić należy na tuleje oraz łożyska. Elementy te zakonserwować należy smarem litowym. Jeśli zauważy się, że smarowniczki są niedrożne należy je koniecznie udrożnić. Kolejny etap to zwrócenie uwagi na elementy, które są zardzewiałe lub zarysowane. Te miejsca należy dokładnie wyczyścić, a następnie pomalować farbą podkładową, a dalej farbą dobraną do lakieru ciągnika.

Stan techniczny ciągnika

Sprawdzenie stanu technicznego ciągnika rozpocząć należy od sprawdzenia olejów, w tym przede wszystkim oleju silnikowego, filtrów, instalacji pneumatycznej oraz elektrycznej. Po sezonie wszystkie części do ciągników muszą przejść dokładny przegląd. Po zakończeniu sezonu i jeszcze przed odstawieniem ciągnika na zimę, należy spuścić olej silnikowy i wlać nowy. Przy tej okazji dobrze jest również dokonać wymiany wszystkich filtrów na nowe. Nie można także zapomnieć o sprawdzeniu stanu akumulatora. Jeśli odstawi się na zimę ciągnik z uszkodzonym bądź nienaładowanym do końca akumulatorem to można być pewnym, że wiosną będzie duży problem z uruchomieniem maszyny. Jak wspomniano, sprawdzona powinna być także instalacja pneumatyczna. W tym celu należy spuścić wodę ze zbiorników magazynujących powietrze. Następnie należy poluzować pasy klinowe. Na koniec dokładnie sprawdzona musi zostać instalacja elektryczna. Uwagę zwrócić trzeba na przetarte, wyrwane bądź połamane kable. Wszystkie uszkodzone kable należy wymienić na nowe.

Wymiana części

Sprawdzając stan techniczny ciągnika z pewnością napotka się na niejedną uszkodzoną część. W takim przypadku często nie opłaca się dokonywać napraw. Części do ciągników są szeroko dostępne. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych sklepach rolniczych. Dlatego nie powinno być żadnych problemów z zakupem nowych części. Nie musi to także oznaczać dużych wydatków. Zwłaszcza jeśli pojawi się okazja na zakup części zamiennych do ciągników, które są tak samo dobre jak oryginały, ale często dużo tańsze.