Warto przeczytać

Systemy grzewcze- co powinniśmy wiedzieć?

Nie da się ukryć, że rynek systemów grzewczych stale poszerza swoją ofertę. Dzięki temu właściciele domów jednorodzinnych, mają ogromne możliwości a jednocześnie dylematy, odnośnie tego, który system powinni wybrać. Cóż, jedni chcą obniżyć koszty eksploatacji, drudzy zaś chcą zyskać komfort. Jaki więc system wybrać i jaka firma okaże się najbardziej pomocna w jego obsłudze?.

Systemy grzewcze, a niskie koszty eksploatacji

Zwykle przykładamy uwagę do termoizolacji domu, jego architektury, a także powierzchni. Niezależnie jednak od tych czynników, oczekujemy, że system grzewczy pobierze określoną ilość energii, którą podajemy w kilowatogodzinach. Oto jak przedstawiają się koszty eksploatacji trzech popularnych systemów grzewczych, przy różnej cenie za kilowatogodzinę:

  • elektryczny system grzewczy- przy pierwotnym założeniu, że wykorzysta on całe 100% dostarczanej energii, za jedną kilowatogodzinę zapłacimy około 55 groszy. Jednak przy zainwestowaniu w pompę cieplną, koszt ten spadnie do około 15 groszy, jest to jednak zależne od wydajności urządzenia,
  • system grzewczy z gazem ziemnym- znów musimy założyć, że piec osiągnie całe 100% swojej wydajności. Wówczas koszt kilowatogodziny to koszt około 20 groszy. Jednak musimy w tym wypadku dodać także dodatkowe opłaty np. przesyłowe i dodatkowe koszty.
  • system grzewczy z węglem kamiennym- ten model prezentuje się najtaniej, bowiem jednak kilowatogodzina to koszt około 17 groszy. Drewno opałowe to także około 10 groszy, jednak przy założeniu, że piec korzysta z około 80% swojej energii.

Z powyższego zestawienia wynika, że najniższe koszty eksploatacji gwarantują systemy oparte na drewnie, jednak wydzielane przez nie spaliny, są niezwykle szkodliwe dla środowiska.

Systemy grzewcze, a koszty ich instalacji

Koszty instalacji, to kolejny istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu grzewczego. Tutaj sytuacja diametralnie się zmienia, ponieważ systemy najdroższe pod względem kosztów eksploatacji, mogą okazać się najtańsze pod względem instalacji, a niekiedy stanowić nawet rozsądną alternatywę. Jeden grzejnik, możemy nabyć już za nawet 200 złotych, a resztę pieniędzy, możemy przeznaczyć na dodatkowe wyposażenie domu, a także komfortowe i wygodne- elektryczne ogrzewanie podłogowe. Należy się jednak liczyć z tym, że koszty eksploatacyjne, będziemy ponosić przez kolejne kilkadziesiąt lat. Wówczas tego typu rozwiązanie, sprawdzi się w budynkach o niewielkiej powierzchni, oznacza to, że będą one oddawać ciepło do otoczenia w minimalnym zakresie. W przypadku podjęcia decyzji o gazie lub systemie grzewczym paliwowym, będziemy musieli dodatkowo zainwestować w piece i inne wyposażenie kotłowni. Wówczas warto postawić na nowocześniejsze modele, które nie będą tanie. W przypadku pieców konwekcyjnych i pulsacyjnych musimy jednak liczyć się z większym wydatkiem. Warto także inwestować w urządzenia o większej mocy, jeśli zależy nam na wydajności, żywotności i wygodzie użytkowania. Wówczas, może przełożyć się to na dodatkowe i długoterminowe oszczędności.

Systemy grzewcze, a komfort ich użytkowania

Pozostał nam do rozważenie jeszcze jeden fakt, dotyczący systemów grzewczych, a mianowicie wygoda ich użytkowania. Można tu wyróżnić zarówno instalacje gazową jak i elektryczna, gdyż oba systemy nie wymagają obsługi i działają w pełni automatycznie. Dodatkowo system elektryczny nie wymaga kotłowni, czym zaoszczędzimy przestrzeń, a także pomieszczenie na magazynowanie drewna i opału, będziemy mogli wykorzystać w inny sposób. Systemy elektryczne, mimo że droższe, to na pewno są wygodniejszym rozwiązaniem.

Do kogo zwrócić się o pomoc w sprawie systemu grzewczego?

Od dawien dawna na rynku systemów grzewczych prym wiedzie firma https://ratgar.pl. To firma powstała w 1989 roku i niezmiennie prowadzona jest przez Grzegorza Ratajczaka. Z biegiem lat oferta firmy rozrastała się, a kadra poszerzana była o kolejnych, świetnie wyszkolonych w zakresie systemów grzewczych fachowców. Zakres działań firmy obecnie obejmuje cały kraj. Systemy grzewcze dopasowywane są bezpośrednio do potrzeb klienta i jego lokalu, dodatkowo prowadzone są także usługi serwisowe. Warto więc przed podjęciem decyzji, zapoznać się z opinią specjalistów i zasięgnąć porady.