Artykuł miesiąca

Wszystko, co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów

Zabieg wybielania zębów pozwala na bezpieczne rozjaśnienie zębów nawet o kilka tonów. W ostatnim czasie zyskuje on na coraz większej popularności. Nic dziwnego – w końcu zdrowy i śnieżnobiały uśmiech dodaje atrakcyjności i pewności siebie. Jeśli właśnie planujesz zabieg wybielania zębów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Wybielaj zęby tylko w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym

Na rynku istnieje wiele preparatów do wybielania zębów w domu. Jeśli jednak myślimy o widocznych i trwałych efektach, lepiej od razu wybrać się do stomatologa. W przypadku wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym możemy mieć pewność, że zabieg wykona profesjonalista z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Stomatolodzy stosują profesjonalne preparaty wybielające o wyższym stężeniu substancji aktywnych w porównaniu do środków dostępnych w sklepach czy aptekach. Wybielanie zębów u dentysty jest bezpieczne dla szkliwa, nie powoduje próchnicy ani nie osłabia struktury zębów. Preparaty wybielające przeznaczone do użytku w warunkach domowych mogą jedynie wspomagać efekt uzyskany w gabinecie stomatologicznym.

Wybierz odpowiednią metodę wybielania

Wyróżnia się przynajmniej kilka metod gabinetowego wybielania zębów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • wybielanie zębów nakładkowe;
  • wybielanie zębów za pomocą lampy LED.

Wybielanie za pomoc lampy LED polega na nałożeniu przez stomatologa na powierzchnię zębów specjalnego żelu wybielającego, który następnie jest aktywowany przez światło ledowe przy użyciu specjalnej lampy. Żel ten składa się m.in. z nadtlenku wodoru (H2O2), który jest substancją o działaniu wybielającym. Emitowane przez urządzenie wysokiej częstotliwości niebieskie światło przyspiesza przenikanie żelu w szkliwo zębów, dzięki czemu proces wybielania jest skuteczniejszy i szybszy. Za pomocą tej metody możemy pozbyć się mało estetycznych przebarwień, osadów, a także znacznie rozjaśnić zęby.

Wybielanie nakładkowe składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie lekarz wykonuje odlewy dwóch łuków zębowych i na tej podstawie przygotowuje specjalne nakładki wybielające. Drugi etap polega na samodzielnym nakładaniu nakładek na zęby w warunkach domowych według ustalonych z lekarzem zaleceń (zwykle przez około 2 tygodnie). W tym czasie należy zrezygnować z napojów i pokarmów mocno barwiących.

Przed wybielaniem zębów poddaj się higienizacji

Higienizacja zębów powinna poprzedzać każdy zabieg wybielający. Zabiegi higienizacyjne zębów, do których zalicza się skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację, korzystanie wpływają na stan naszych zębów, a także mogę poprawić efekty późniejszego wybielania. Dzięki zabiegom higienizacji stomatolog jest w stanie pozbyć się kamienia nazębnego, osadów, a nawet przebarwień po kawie czy herbacie. Jedynie dokładnie oczyszczona powierzchnia zębów jest w pełni podatna na działanie środka wybielającego. Przed każdym zabiegiem wybielania wskazane jest także uzupełnienie wszystkich ubytków próchnicowych.

Pamiętaj, że wybielanie zębów nie jest zabiegiem refundowanym przez NFZ

Wybielanie zębów nie jest refundowane przez NFZ. Oznacza to, że za zabieg będziemy musieli zapłacić. Ile kosztuje wybielanie zębów? Otóż wybielanie zębów może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Koszt wybielania zębów uzależniony jest m.in. od zastosowanej metody, materiałów i produktów wybielających.

Czy wiesz, że nie każde zęby można wybielić?

Niestety, ale nie każde zęby są podatne na zabiegi wybielające. Zdarza się, że w przypadku niektórych zębów wybielanie jest mniej skuteczne. Dotyczy to głównie przebarwień wywołanych tetracykliną oraz zębów martwych (po leczeniu kanałowym). Czasami nie da się ich całkowicie rozjaśnić, ale wybielanie gabinetowe daje szansę na wyraźne poprawienie ich wyglądu.

Pamiętaj, że nie da się uzyskać jaśniejszego odcienia zębów od naturalnego koloru kości danej osoby. Hollywoodzką biel zębów można jedynie osiągnąć dzięki licówkom.

Artykuł został przygotowany przez klinikę stomatologiczną Yes Dent we Wrocławiu z pełnym zakresem usług dentystycznych