Artykuł miesiąca

Czym są imieniny?

Większość osób z pewnością wie, czym są imieniny, ale już nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, skąd wywodzi się to święto. Tymczasem informacje na temat genezy imienin pozwalają zrozumieć, po co obchodzi się takie wydarzenie i z jakimi zwyczajami naszych przodków jest ono związane. Co to imieniny? Dlaczego obchodzimy imieniny? Do czego służy kalendarz imienin?

Co to imieniny?

Imieniny to bardzo stary zwyczaj, który związany jest bezpośrednio ze wspominaniem postaci świętych osób charakterystycznym dla tradycji chrześcijańskiej. Zgodnie ze zwyczajami naszych przodków w dniu, w którym osoba ogłoszona święta zmarła, co roku wspominano to smutne wydarzenie.

 

Obecnie imieniny kojarzą się nie ze smutkiem, lecz z radością. Współcześnie w dniu imienin solenizantowi wręcza się drobne upominki oraz składa życzenia zdrowia i pomyślności. Imieniny to przede wszystkim okazja do spotkania się z bliskimi, aby chociaż na chwilę odetchnąć od codziennych obowiązków związanych z pracą zawodową i różnego rodzaju problemami.

 

Imieniny obchodzimy głównie po to, żeby utrzymywać relacje z krewnymi i znajomymi. Dla osób religijnych mają one dodatkowo aspekt związany z ich wewnętrznymi przekonaniami, Chodzi na przykład o to, że w dniu imienin święty patron w szczególny sposób wstawia się za solenizantem i pomaga mu w problemach.

Kalendarz imienin online

Do czego służy kalendarz imienin? Do każdego dnia w roku przypisane jest wspomnienie konkretnej osoby, która w przeszłości została ogłoszona jako święta. Nie sposób zapamiętać, kto obchodzi imieniny w konkretnych terminach, dlatego kalendarz imienin na cały rok pozwala szybko sprawdzić, kiedy zbliża się święto Jana, Marii, Józefa, Katarzyny i osób o innych imionach.

 

Kiedyś kalendarz imion był wydawany głównie w formie papierowej. Dawniej trzymano w domu takie kalendarze, aby nie zapomnieć o złożeniu życzeń najważniejszym osobom w rodzinie, które obchodziły swoje imieniny. Obecnie najwygodniejszym rozwiązaniem w zakresie sprawdzania dat imienin jest korzystanie z kalendarza imienin online.

 

Czym jest kalendarz imienin online? Tak naprawdę pełni on tę samą funkcję co papierowy kalendarz imienin na cały rok, ale jest o wiele wygodniejszy. Możesz w nim zdecydowanie szybciej sprawdzać daty wspominania konkretnych patronów i tym samym terminy świętowania imienin różnych osób. Warto podkreślić, że internetowy kalendarz imienin jest cały czas aktualizowany, a zatem masz pewność, ze zawarte w nim informacje są zgodne z prawdą. W papierowych wersjach czasem występują błędy.

Kalendarz imienin na cały rok

Jeśli chcesz błyskawicznie sprawdzać, kto obchodzi imieniny w danym dniu, sprawdź nasz internetowy kalendarz imienin na cały rok. Dzięki niemu nigdy nie zapomnisz o tym wydarzeniu w przypadku bliskich Ci osób, lecz wcześniej przygotujesz drobne upominki i wręczając je w dniu imienin i składając życzenia. Przekonaj się, jak szybkie i wygodne może być sprawdzanie dat imienin poszczególnych osób z wykorzystaniem kalendarza imienin online.